Wypad na długi weekend do jednej z ważniejszych dzielnic i księstw średniowiecznej Polski to naprawdę wartościowo spędzony czas.
Niektórzy mówią, że ten teren to kraina mlekiem i miodem płynąca (kiedyś tak było na pewno). Jest to ciekawy region pod względem etnograficznym i historycznym. Kujawy to przede wszystkim przepiękne krajobrazy - wzgórza morenowe, pasma wydm, parki i rezerwaty przyrody, piękne jeziora, wstęgi pól i łąk wijące się wzdłuż dolin rzecznych. Ze względu na to, że na Kujawach występują najbardziej urodzajne spośród gleb - czarnoziemy, region ten bywa nazywany polskim spichlerzem.
Co tam robić w długi weekend ? Proponuję wycieczkę do czterech miast Kujaw:
Ciechocinka
Torunia
Kruszwicy
Inowrocławia
Historyczną stolicą Kujaw - dawnego terytorium Goplan i Polan była Kruszwica, można więc zacząć od niej.
Proponuję zajrzeć na górującą nad miastem 32-metrową Mysią Wieżę, która jest jedynym pozostałym elementem zamku zbudowanego przez Kazimierza Wielkiego ok. 1350 roku. Jej nazwę tłumaczy legenda, wg której król Popiel wraz z rodziną został zjedzony przez mściwe myszy. Inni uważają, że nazwa pochodzi od rodu Myszków, którzy panowali tu nad ludem goplańskim. Jest jeszcze inna wersja, która głosi, że nazwę tę przynieśli ze sobą Krzyżacy. Widzieli oni w tej wieży Mysią Wieżę w Bingen na wyspie rzeki Ren.
Most zwodzony prowadzący do zamku |
Widok z Mysiej Wieży |
Niedaleko od wieży znajduje się kolegiata św. Piotra i Pawła zbudowana w latach 1120–1140 w stylu romańskim. Jest pięknie zachowana, warto tam zajrzeć.
Z Kruszwicy trzeba pojechać do Inowrocławia.
Park solankowy |
Tężnie w Inowrocławiu |
Z Inowrocławia do Torunia jest całkiem blisko. To niewątpliwie perełka Kujaw.
Toruń jest jednym z najpopularniejszych centrów turystycznych i kulturowych, miastem o niezwykle różnorodnych walorach i atrakcjach turystycznych – od światowej rangi licznych i unikatowych zabytków architektury, przez wysokiego poziomu zabytki sztuki artystycznej (witrażownictwo, złotnictwo, snycerka, malarstwo i in.), obiekty militarne XIX-wiecznej wielkiej Twierdzy Toruń, atrakcje astronomiczne, sztukę współczesną. Ale najważniejsze, jest to miasto, w którym urodził się i mieszkał Mikołaj Kopernik.
Toruń jest jednym z najważniejszych ośrodków kulturalnych i turystycznych w Polsce, którego średniowieczny zespół miejski został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Liczne zabytki, burzliwa i bogata historia, atrakcje przyrodnicze oraz możliwość aktywnego wypoczynku sprawiają, iż co roku przyjeżdża tu ponad 1,7 miliona turystów.
Ruiny zamku krzyżackiego w Toruniu są pozostałościami po pierwszej i jednocześnie najstarszej warowni krzyżackiej na terenie Ziemi Chełmińskiej. Dlatego rozplanowanie zamku toruńskiego (na narysie podkowy) jest inne od typowych zamków krzyżackich, które budowane były na planie czworoboku.
Teren zamku o powierzchni ok. 1,9 ha jest jedną z trzech części toruńskiego Średniowiecznego Zespołu Miejskiego, wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Ratusz |
Ruiny zamku krzyżackiego |
Ruiny zamku krzyżackiego |
Teren zamku o powierzchni ok. 1,9 ha jest jedną z trzech części toruńskiego Średniowiecznego Zespołu Miejskiego, wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Warto zwiedzić najstarsze piwnice z wystawą i makietą zamku oraz wieżę "toaletową"
Zamek można zwiedzać w godz 10-18, bilet normalny 10 zł.
Dom Mikołaja Kopernika |
Trzeba udać się aż pod dach, gdzie znajduje sie pięknie zachowana średniowieczna więźba dachowa, na której rozgrywa się pokaz rozgwieżdżonego nieba.
Muzeum jest punktem obowiązkowym , należy się tam udać. Nikt nie pożałuje.
Z Torunia jedziemy do Ciechocinka. To znane w całym kraju uzdrowisko to dobre miejsce do odpoczynku.
Park zdrojowy i tężnie solankowe to dwa miejsca, gdzie każdy znajdzie cichy zakątek, odpocznie i powdychać zdrowia. Co roku przyjeżdża tutaj wielu kuracjuszy i turystów. Podstawą rozwoju uzdrowiska są wody lecznicze: chlorkowo-sodowe, bromkowe, jodkowe, żelaziste, borowe, które pochodzą z licznych na tym terenie źródeł solankowych.
Park Zdrojowy - Fontanna Żaba |
Tężnie solankowe |
Najbardziej znane zabytki Ciechocinka to:
Park Zdrojowy;
Warzelnia soli;
Park Tężniowy;
Dywan Kwiatowy;
Zegar kwiatowy;
Pijalnia wód mineralnych;
Grota solankowa;
Łazienki;
Partery Hellwiga;
Dworek Prezydenta RP;
Teatr Letni;
Skwer przy teatrze (nocą podświetlana fontanna).
Zapraszam na Kujawy, piękne miejsca, piękne widoki, dużo zostaje w pamięci.
Kujawy to fantastyczne miejsce na odpoczynek
OdpowiedzUsuńTo prawda, wróciłam oczarowana. A w tym roku zawitałam tam znowu.
OdpowiedzUsuń