Podróże

2018 Rimini i okolice

Włochy są cudowne zawsze: na krótkie i na długie wakacje.
Pewna piękna pogoda, przyjazny klimat, mili ludzie, cudowne białe wino, owoce morza, plaże jak z bajki, niezwykle błękitne niebo i całe mnóstwo ciekawych rzeczy do zwiedzania ! Kraj to stary i zacny, wart obejrzenia i odpoczynku.

Fabilandia-park rozrywki w Rimini
Na majówkowy tydzień polecam tym razem wschodnie wybrzeże, miasto Federico Felliniego: Rimini, miejscowość wybitnie wypoczynkową. Tydzień jest wystarczający by spędzić tu miło czas, poplażować  i pozwiedzać okolice. Powiem szczerze: wylatując do Rimini, nie spodziewałam się, że to miejsce będzie aż tak atrakcyjne.


Co najważniejsze :
San Marino !
Przepiękne mozaiki w Ravennie !
Świetne miejscowe białe wino !
Pomysłowy tutejszy fast food: piadina !
Delfinarium (Oltremare) !
Mini Italia !
Największy park rozrywki we Włoszech  !
Mnóstwo atrakcji dla dzieci !

Lotnisko jest malutkie i okazało się być bardzo blisko od naszego hotelu. Można nawet dojść na piechotkę. Hotel Terminal Spa, który zarezerwowaliśmy jest położony na obrzeżach miasta, tuz przy plaży. Polecamy.
Przylecieliśmy rano i od razu zaskoczyła nas temperatura. Trochę ciepło, ale cóż, złapaliśmy walizki i poszliśmy do wypożyczalni po samochód a potem do hotelu i na plażę. Zrobiło się wakacyjnie.
plaża w Rimini
Ponieważ jest przed sezonem, plaże są prawie puste, nie ma jeszcze parasoli i leżaków. Można się rozkładać gdziekolwiek. A jest gdzie, bo plaże są ogromne, czyściutkie, piasek biały i drobny. W sezonie z własnym ręcznikiem można się rozłożyć tylko pomiędzy leżakowymi strefami. Co ciekawe i rzadko spotykane w Polsce, są strefy dla piesków, zdjęcie poniżej. Duże brawo za to ! Infrastruktura przyplażowa jest bardzo porządnie rozbudowana, jest wszystko: przebieralnie, toalety, restauracje, place zabaw.


Charakterystyczne drzewa i uliczki. Nie ma tłumów, bo to dopiero maj. Ale w weekend trochę ludzi przybyło i kawiarnie się zapełniły
Ulice w Rimini
Rimini to bardzo popularny kurort w tej części Włoch i w czasie wakacji jest tu bardzo dużo turystów, natomiast  w maju jest pustawo. Samo miasto jest gościnne i otwarte, ma swoją długą historię, gdyż ma ponad 2 tys lat. W centrum znajdują się dwa charakterystyczne zabytki: dostojny most Tyberiusza i Łuk Augusta. Jest tu dużo wąskich uliczek i placów, takich jak Corso d'Augusto, Via Gambalunga, Piazza Cavour, Piazza Tre Martiri i Piazza Ferrari, które są strefami dla pieszych, a niektóre części, takie jak "stary targ rybny", są popularnym miejscem spotkań, zwłaszcza młodych ludzi. Zwiedzaliśmy centrum w niedzielę i trafiliśmy na metę tutejszego maratonu na końcu Via Fiaminia przy Łuku Augusta.
Łuk Augusta
Most Tyberiusza
Piazza Cavour
W historycznym centrum, najciekawszym placem jest Piazza Cavour. To stary, średniowieczny plac, a fontanna jest jednym z najbardziej znaczących zabytków miasta, chwalonym przez Leonarda da Vinci i zarejestrowanym w sztuce renesansowej, a także filmem Felliniego ( Amarcord ). Głównymi budynkami na placu są Palazzo dell'Arengo, zbudowany w XIII wieku i Palazzo del Podestà. Jest tu kilka interesujących butików sprzedających ubrania, buty i markowe towary.
 
Rimini to miasto Felliniego. Tutaj się urodził, mieszkał i został pochowany. Przy dostojnym Grand Hotelu znajduje się Park Felliniego, całkiem niedaleko od portu, w którym w niedzielę wiele się działo. Były występy na scenie i mnóstwo atrakcji dla dzieci.







W parku Felliniego





















Mała Italia

Italia in Miniatura to całkiem spory park tematyczny, który otwarto w 1970 r. na obrzeżach Rimini. Park oferuje wyprawę do świata pełnego najsłynniejszych włoskich i zagranicznych zabytków, kościołów, pałaców, a także i całych zespołów architektonicznych. Budowli jest bardzo dużo, ponad 300, niestety nie ma elementów polskich ale jest co oglądać. Bardzo polecam. Oprócz miniatur zrealizowanych w skali 1:25 lub 1:50 , jest pociąg, który obwozi turystów wokół placu, więc można oglądać atrakcje z nieco innej perspektywy, nawet kilka metrów powyżej ziemi.
Polecam kupić bilet łączony z Delfinarium i zarezerwować sobie drugi dzień na Oltremare.
Park Miniatur Italia in miniatura - Plan





Oprócz miniatur w parku znajduje się namiot z małym Centrum Kopernika dla dzieci. Można robić doświadczenia fizyczne używając przyrządów i to jest atrakcja i dla dzieci i dla dorosłych.
Mega fajnym przeżyciem jest popłyniecie łodzią po kanałach Wenecji. Czułam się jakbym była tam naprawdę.



Oltremare

Park Oltremare zajmuje powierzchnię 110 tys metrów kwadratowych i obejmuje tereny zielone, akwaria, lagunę delfinów, plac zabaw, wiejskie gospodarstwa ze zwięrzami domowymi oraz tereny pokazowe - papugi i ptaki drapieżne.

Oltremare to wyprawa na cały dzień. Pokazy odbywają się kilka razy dziennie. Bardzo polecam pokazy w lagunie delfinów.

San Marino

Rimini leży zaledwie 20 km od San Marino. Z głównego przystanku FS STAZIONE znajdującego się na przeciwko wejścia do dworca głównego, każdego dnia, co godzinę, odjeżdżają autobusy do San Marino. Bilet - 4,5 Euro. Autobus przewoźnika BONELLI (tu dokładny rozkład). My pojechaliśmy samochodem, który zresztą okazał się być tutaj bardzo pomocny. Wypożyczyliśmy go poprzez Ryanair na kilka tygodni przed wylotem.
San Marino jest najstarszym suwerennym państwem i konstytucyjną republiką na świecie. Oficjalna data jej założenia to 3 września 301 roku. 
Malownicze i niewielkie centrum najstarszej republiki świata usytuowane jest na szczycie najwyższego wzniesienia w kraju – Monte Titano (749 metrów powyżej poziomu morza). Droga z Rimini jest niezbyt szybka i zajmuje ok 40 minut, chociaż odległość to zaledwie 20 km, ale za to można podziwiać widoki regionu Emilia-Romagna. Droga pod koniec staje się bardziej kręta i stroma, ale już wtedy widać szczyty z zamkami. Do centrum nie można wjechać, trzeba zaparkować na dużym parkingu P8 u podnóża Starego Miasta. Dalej już winda, kilkanaście schodków i przed nami historyczna brama.


Zabytkowe centrum miasta znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jego symbolem są trzy wieże - znajdują się one na trzech szczytach gór Monte Titano.
Na szczyt trzeba wejść obowiązkowo, bo stamtąd rozciąga się niezwykły widok na okolicę i wybrzeże Adriatyku leżące zaledwie 20 km od San Marino.

mury miejskie

 Guaita, jedna z trzech średniowiecznych fortec w San Marino
W mieście San Marino zachowały się średniowieczne domy, place i fortyfikacje. Gród kiedyś otaczały mury obronne z licznymi bramami i basztami. Powyżej grodu, na trzech wierzchołkach góry Titano zbudowano obronne zamki połączone murami.
Największym z nich jest twierdza La Rocca o Guaita. Została zbudowana już w XI w. Swój obecny kształt uzyskała po przebudowach z XV w. Nad twierdzą góruje wieża o planie wydłużonego pięcioboku, która została zbudowana bezpośrednio na skale. Można tam wejść pokonując strome schodki. Oprócz zachowanej w dobrym stanie wieży i murów obronnych, tuż przy bramie wejściowej znajduje się niewielka kapliczka. Z wieży widoczne są pięcioboczne wieże dwóch pozostałych fortyfikacji, które zbudowano w XIII w.: La Cesta o Fratta oraz Montale. W środkowej, La Cesta o Fratta mieści się Muzeum Starej Broni.
 Piazza della Libertà

Przy Piazza della Liberta mieści się ratusz Palazzo Pubblico, siedziba rządu republiki. Ratusz został zbudowany w stylu gotyckim pod koniec XIV w. w miejscu wcześniejszego Domus Comunis Magna (Wielki Dom Rajców). Pod koniec XIX w. został odtworzony najprawdopodobniej zgodnie z swoim pierwotnym wyglądem według projektu rzymskiego architekta Francesco Azzurri. Wejście do budynku umieszczone jest w podcieniach zamkniętych trójprzęsłową arkadą. Wewnątrz znajduje się 60-osobowa Wielka Sala Rad, Sala Zgromadzeń i Sala Głosowań.
Bazylika świętego Maryna w San Marino





Bazylika świętego Maryna - to główny rzymskokatolicki kościół znajdujący się w Republice San Marino. Mieści się przy Piazza Domus Plebis w północno-wschodnim skraju miasta, przylega do kościoła św. Piotra. Jest poświęcony Świętemu Marynowi, założycielowi i patronowi Republiki.  

San Marino jest miejscem, które trzeba zobaczyć. Można przy okazji zrobić trochę zakupów.



Ravenna

Cały region Emilia-Romagna ma kilka historycznych miast, które oferują ciekawe wycieczki w ciągu dnia w zasięgu Rimini. Ravenna , Ferrara i Bolonia mają mnóstwo sztuki, architektury i zabytków, które można podziwiać, jak również atrakcyjne place, gdzie można usiąść i cieszyć się zupełnie odmienną atmosferą niż w Rimini. My wybraliśmy się jeszcze do Ravenny, która leży zaledwie 50 km od Rimini.
Ravenna to miasto cudownych wczesnochrześcijańskich mozaik.
Bazylika św. Witalisa (San Vitale)

Najważniejszym zabytkiem miasta jest Bazylika św. Witalisa (San Vitale). Bazylika, wzniesiona w 525 r., to jeden z ośmiu zabytków w świecie, którego mozaiki uznaje się za bezcenne. Taką decyzję podjęło UNESCO wpisując bazylikę z Ravenny na Listę Światowego Dziedzictwa. Bizantyjskie mozaiki w tutejszej bazylice pochodzą z V i VI wieku. To czasy, gdy Ravenna była jednym z najwspanialszych miast ówczesnej Europy.
Patronem bazyliki został męczennik Witalis, który służył u Agrykoli. Żył ok. 250 roku. Po nawróceniu Agrykola zwrócił wolność Witalisowi. W czasach panowania Dioklecjana obaj zostali uwięzieni i torturowani. Witalis zginął na oczach Agrykoli, który również został zabity. Pod koniec IV wieku obaj zostali uznani za świętych, a ich relikwie znajdują się w bazylice w Bolonii. Relikwie św. Witalisa są również w kościele św. Franciszka w Warszawie.

Kopuła w Baptysterium Neona,





 Bazylika Sant’Apollinare Nuovo to jeden z najbardziej kompletnych przykładów dekoracji z czasów króla Teodoryka. Niestety, z oryginalnych mozaik zachowały się tylko sceny z życia Chrystusa (młodzieńca z kędzierzawymi włosami i bez brody!), a także wyjątkowe przedstawienia portu i miasta Classe oraz pałacu Teodoryka.

Bazylika Sant' Apollinare Nuovo

Bazylika Sant' Apollinare Nuovo


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz