Podróże

2017 Olsztyn

Olsztyn na weekend to bardzo dobry wybór. Zaledwie 3 godziny jazdy od Warszawy samochodem, chociaż w długi weekend trochę dłużej (ale wtedy jest trudno wszędzie) lub pociągiem Intercity - 2 h 44 min. Dzisiejszy Olsztyn na pewno Was zaskoczy.

O historii miasta można poczytać tutaj: https://pl.wikipedia.org/wiki/Olsztyn.

Stolica Warmii i Mazur, zwana jest miastem piętnastu jezior. 14 z nich przekracza 1 ha powierzchni.
Jest tu sporo zabytków w tym zamek, gdzie rezydował Mikołaj Kopernik, planetarium, atrakcje sportowe i rekreacyjne. Co zwraca uwagę ? Czystość, świeżość, estetyka, połączenie starego z nowoczesnym i bardzo widoczne, fajne zagospodarowanie dopłat unijnych. Miasto kwitnie.
jezioro Długie

W Olsztynie na pewno warto wybrać się na Stare Miasto. Nie jest duże, ale ciekawe, można się przespacerować. Spacer można zacząć od "Wysokiej Bramy". Jest to brama miejska istniejąca od XIV wieku, która jako jedyna pozostała z trzech, które znajdowały się w murach obronnych otaczających miasto. Ze średniowiecznego obwarowania pozostały również resztki murów. Brama usytuowana jest w północno-wschodniej części zespołu staromiejskiego, na osi wylotu głównego traktu komunikacyjnego.

Wysoka Brama
Wchodzimy przez bramę i w linii prostej od niej dojdziemy na drugi koniec starówki. W jej środkowej części mieści się rynek staromiejski z pięknym Starym Ratuszem. Wokół zwracają uwagę odbudowane w latach 50-tych a teraz wyremontowane kamienice, fontanna i bardzo ładne ogródki restauracyjne. Idąc dalej dojdziemy do pomnika Mikołaja Kopernika oraz do Zamku Kapituły Warmińskiej. Poniżej znajduje się Park Podzamcze i amfiteatr.


Ale zanim dojdziemy do zamku, zaglądniemy w lewo, w boczną ulicę od rynku, gdzie z daleka widoczna góruje nad okolicą Bazylika Archikatedralna p.w. Św. Jakuba Starszego.

Bazylika Archikatedralna p.w. Św. Jakuba Starszego.




Bazylika to główna świątynia rezydującego w Olsztynie arcybiskupa warmińskiego, jedyna perła wśród obiektów sakralnych Olsztyna okresu średniowiecza, złotego gotyku na Warmii.

W kaplicy przywieżowej znajduje się świecznik z poroża jelenia. Legenda głosi, że w XVI w. burgrabia zamkowy urządził polowanie nad Jeziorem Długim. Spłoszony jeleń dobiegł do miasta, przemierzył kilka ulic, wbiegł do kościoła i padł martwy na środku nawy głównej. Na pamiątkę tego wydarzenia z poroża wykonano ten świecznik.

Przy wejściu głównym, w licu muru zachowane są liczne okrągłe wgłębienia. Są to pozostałości zwyczaju odpalania ognia w Wielką Sobotę (liturgia światła). Legenda głosi jednak, że są to dziury wiercone przez grzeszników jako pokuta zadana w konfesjonale. Podobno każdy wiercił tym czym grzeszył.
e
Rynek Staromiejski

Na rynku można sobie posiedzieć, zjeść obiad albo bardzo dobre lody o dziwacznych smakach. Jest tu bardzo spokojnie i przyjemnie. Przychodziłam tu każdego dnia.

Stary Ratusz z XVw.
Olsztyn to miasto Mikołaja Kopernika, który w latach 1516-1519 zarządzał folwarkami kapituły w komornictwach olsztyńskim i melzackim a w 1520 został mianowany administratorem dóbr Olsztyna (rezydując na zamku w Olsztynie). Napisał tu swą rozprawę o monecie, tu dokonywał obserwacji ruchu planet, a na krużganku sporządził tablicę umożliwiającą mu śledzenie wiosennych i jesiennych zrównań dnia z nocą. Tablica ta jest po dziś dzień zachowaną pamiątką po Koperniku. Kopernik przebywał jeszcze na zamku w latach 1524, 1531, 1535 i 1538 jako wizytator.

Ławka z Mikołajem Kopernikiem
Ławka z Mikołajem Kopernikiem to obowiązkowy punkt zdjęciowy.
Zamek Kapituły Warmińskiej

Zamek Kapituły Warmińskiej - dziedziniec

Zamek Kapituły Warmińskiej - dziedziniec


Historia Zamku Kapituły Warmińskiej sięga XIV w. Został on Wybudowany w stylu gotyckim przez kapitułę warmińską, która była jego właścicielem do roku 1772. Zamek pełnił funkcje obronne oraz był siedzibą min. administratora dóbr kapituły. Najsławniejszym mieszkańcem zamku był Mikołaj Kopernik, który pełnił obowiązki administratora w latach 1516-1521. Na jednej ze ścian zachowała się po nim oryginalna tablica astronomiczna. W dawnym refektarzu oraz komnacie administratora znajdują się unikalne sklepienia kryształowe datowane na ok. 1520 rok. Obecnie w zamku mieści się Muzeum Warmii i Mazur.
Wejście do muzeum - 10 zł, a na samą wieżę - 4 zł. Z wieży rozciąga się śliczny widok na miasto. Bardzo polecam wspinaczkę po starych schodach. 



Na zamku znajduje się stała wystawa kopernikowska (zlokalizowana w dwóch pomieszczeniach: na krużganku i sali która była kiedyś prywatnym mieszkaniem administratora). Na ścianie krużganka umieszczona jest astronomiczna tablica doświadczalna z 1517, prawdopodobnie wykonana własnoręcznie przez Mikołaja Kopernika, jedyny zachowany do dziś instrument badawczy. Tablica wykreślona jest na tynku, nad drzwiami do jego komnaty.

tablica doświadczalna
foto: muzeum-olsztyn.pl

Baba Pruska

Na dziedzińcu zamku znajdują się figury kamienne. Jedna z nich to baba pruska. Ten kamienny posąg pochodzi ze średniowiecza i niestety nie wiadomo jaką rolę pełnił. Może był obiektem kultu, a może pełnił jakąś rolę w turniejach rycerskich. W pruskim folklorze figury tego typu są często utożsamiane z osobami zaklętymi w kamień za jakieś przewinienie. Mogły to być też posągi bohaterów, którzy zginęli na obczyźnie. 

Wokół zamku rozciąga się park zamkowy, gdzie można przysiąść na chwilę i popatrzeć na jedną z dwóch fontann zwanych popularnie przez Olsztynian „Rybą” i „Żurawiem” lub na wodospad zwany potocznie „Niagarą”. W parku znajduje się również głaz poświęcony czci Sewerynowi Pieniężnemu. Można też  pójść do amfiteatru im Czesława Niemena, który znajduje się w miejscu dawnej fosy.  Dzięki amfiteatrowi w sezonie letnim starówka nieprzerwanie tętni życiem. Jest on główną sceną corocznego cyklu wydarzeń w ramach Olsztyńskiego Lata Artystycznego. Odbywają się tu koncerty i inne występy artystyczne, imprezy rozrywkowe, a także pokazy filmowe.
foto:infoolsztyn.eu

Po wyjściu z parku, można udać się kawałek dalej (5 min) by obejrzeć Most kolejowy w Olsztynie – a tak na prawdę zespół mostów kolejowych znajdujących się w pobliżu ulic Artyleryjskiej, Żarskiej i Wyzwolenia w Olsztynie, na przecięciu szlaku kolejowego z Łyną.


Pierwszy most powstał w latach 1872–1873. W tym czasie uruchomiono pierwsze połączenia kolejowe prowadzące z Olsztyna do Czerwonki i Ostródy. Most składa się z trzech arkad zbudowanych na masywnych filarach. W 1892 zbudowano bliźniaczy most (południowy). Wysokość mostów (20 metrów) sprawia, iż pasażerowie podróżujący przejeżdżającymi nimi pociągami, mają okazję podziwiać niemal całą panoramę miasta. Mosty są bardzo urokliwe i można je znaleźć na wielu tutejszych akwarelach. Tak naprawdę to właśnie obrazek z mostem przyciagnął najpierw  moją uwagę  ...
W 1977 most został wpisany na listę zabytków architektury.

W Olsztynie nie wolno pominąć Planetarium i Obserwatorium, drugiego, co do wielkości w Polsce: http://www.planetarium.olsztyn.pl/.
Jest ono pomnikiem zbudowanym w hołdzie wielkiemu polskiemu astronomowi.
www.olsztyn.eu

Znajdziemy tu wiele seansów popularnych, gdzie główny nacisk kładziony jest na wizualną atrakcyjność przekazu oraz seanse edukacyjne, gdzie podstawą jest prezentacja w przystępny sposób i w widowiskowej formie wiedzy astronomicznej stanowiącej element szkolnych programów nauczania. W planetarium znajduje się takze wierna kopia Sputnika 1, który poleciał w kosmos 4 października 1957 roku jako pierwszy sztuczny satelita Ziemi.
Jezioro Długie
Olsztyn to miasto 15-tu jezior. Największe i najładniejsze z nich to jezioro Ukiel. Jest to w tej chwili najlepiej zagospodarowane jezioro w mieście.Mamy tu plaże miejską,  kilka kapielisk, wypożyczalnie sprzętu pływającego i sportowego, kilka boisk do siatkówki, wodny plac zabaw i całe zaplecze kawiarniano-restauracyjne. Odbywa się tu mnóstwo imprez weekendowych. W weekend mojego pobytu miały miejsce Eliminacje Deskorolkowych Mistrzostw Polski a na drugi dzień rozgrywki rugby dziewcząt. Dużo się dzieje. Więcej na stronie: http://www.ukiel.olsztyn.eu/pl/






Miłego pobytu ! Mnie się tu bardzo podobało. Polecam weekendowo.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz