Podróże

niedziela, 15 stycznia 2023

 Stolice na długi weekend - Bruksela.


Szczególnie przed świtami Bożego Narodzenia Bruksela nabiera blasku, ale właściwie ciekawa jest przez cały rok.  2 grudnia, kiedy przyleciałam, stolica Belgii błyszczy, gdyż jest już pięknie świątecznie ubrana i pełna jarmarków świątecznych - nie jednego a co najmniej czterech.

Belgia to niewielki ale za to  jeden z najlepiej rozwiniętych krajów Europy. Jego stolica, to jedno z najważniejszych miast na naszym kontynencie, ze względu na siedzibę Parlamentu Europejskiego, Rady Europejskiej, Rady Unii Europejskiej oraz NATO. Jest to administracyjne, handlowe, finansowe i naukowe serce Belgii. 

Pierwsze wzmianki o Brukseli pochodzą z X wieku, kiedy była ona osadą obronną.  Ale prawdziwie miasto rozkwitło w XIII wieku dzięki rozwinięciu się przemysłu tkackiego oraz handlu.

W średniowieczu Bruksela została otoczona potężnymi murami obronnymi, które decyzją króla Leopolda I zaczęto wyburzać w 1831r, by miasto mogło się dalej rozwijać. Pozostałości po murach a nawet ich fragmenty można oglądać w kilku miejscach miasta.
W 1830r kiedy Belgia stała się niepodległym krajem, Bruksela została jego stolicą.

Obecnie Brukselę zamieszkuje ponad 1,2 mln obywateli i jest to najgęściej zaludnione miasto Belgii. Bruksela jest miastem wielokulturowym. Belgowie stanowią ok. 70 proc. społeczeństwa Brukseli. Pozostała część obywateli to m.in.: Francuzi, Rumuni, Marokańczycy, Włosi, Hiszpanie oraz Polacy. 

Obecnie w Brukseli znajdują się dwa lotniska: 
Bruksela-Zaventem - główny port lotniczy Brukseli, położony ok. 15 km na północny wschód. Tam lądują samoloty LOT.
Bruksela-Charleroi - port lotniczy, z którego korzystają przede wszystkim tanie linie, takie jak Ryanair czy Wizzair. Lotnisko to położone jest ok. 50 km na południe od Brukseli.
W stolicy Belgii mamy trzy dworce kolejowe (Bruxelles-Midi, Bruxelles-Central oraz Bruxelles-Nord), Dworzec Bruxelles-Midi, będący największym i najważniejszym dworcem w całej Belgii, posiada oprócz połączeń krajowych, także połączenia z wieloma europejskimi miastami, takimi jak Paryż, Londyn, Luksemburg czy Amsterdam.
Po mieście można poruszać się metrem (4 linie) i autobusami, ale po ścisłym centrum polecam wycieczki piesze.
Bruksela jest miastem bardzo zróżnicowanym, trochę chaotycznym, pięknym ale i smutnym. Znajdziemy tu przepych XVII-wiecznego miasta kupieckiego i piękne secesyjne kamienice, szklane budynki dzielnicy Unii Europejskiej, kilkaset rodzajów piwa, najlepszą na świecie czekoladę obecną w co trzecim sklepie i wszędobylskie całkiem nietanie frytki,  dzieła sztuki obok komiksów. Ale mamy tutaj też sporo bezdomnych i żebrzących oraz niezbyt czyste ulice.

Centrum Brukseli.

Do centrum najlepiej dojechać metrem i wysiąść na stacji Centrum, a stąd już tylko kilka kroków do serca miasta czyli Wielkiego Placu (La Grand-Place, Grote Markt). Jest to rynek o kształcie nieregularnego prostokąta, sprawiającego wrażenie pięciokąta, którego historia sięga połowy XIV wieku. Obecną nazwę rynek uzyskał pod koniec XVIII wieku. To właśnie tutaj toczy się całe kulturowo-rozrywkowe życie Brukseli. Jest tu zawsze sporo ludzie, nawet jak pada deszcz, co nie jest tutaj zjawiskiem rzadkim.

Bruksela Grote Markt



Budynki znajdujące się na Wielkim Placu są urokliwe, wszystkie odnowione i są mieszanką różnych stylów architektonicznych. Znajdziemy tutaj eklektyczne połączenie architektury gotyckiej, późnogotyckiej, neogotyckiej, barokowej i wczesnego rokoko.  Wejściu na rynek towarzyszy wrażenie bogactwa i detaliczności w architekturze, natomiast wysokie budynki nieco przytłaczają ale i czarują, bo po rynku chodzi się z podniesioną głową a oczy chcą ogarnąć wszystko naraz.
Wyjątkowy urok La Grand Place oraz dbałość o jego historyczny wygląd spowodował, że w grudniu 1998 roku został on wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. 

Najcenniejsze obiekty na rynku:

Ratusz – największy i najbardziej charakterystyczny budynek z XV wieku, z wysoką, strzelistą 97 metrową wieżę. Na jej szczyt prowadzi 420 schodów. Zdobi ją pozłacany posąg patrona Brukseli, św. Michała, walczącego z diabłem.
Bruksela Ratusz

Maison du Roi (flam. Broodhuis)– budynek wzniesiony przez Habsburgów, w którym niegdyś mieściły się cech piekarzy, potem urząd podatkowy i sąd a obecnie znajduje się Muzeum Miasta. Na trzech poziomach prezentowana jest tutaj historia miasta. Wystawiane są mapy miasta, ryciny, wspaniałe rzeźby, gobeliny, obrazy oraz meble. Znajduje się tutaj również oryginalny Manneken Pis oraz kolekcja kilku strojów, w które jest ubierany. 

Bruksela Maison du Roi

Domy cechowe (Gilden van Brussel– 39 domów cechowych zachowanych w idealnym stanie, które obecnie są prywatnymi mieszkaniami. Każdy z domów ma swój numer, nazwę i symbol np. Maison de la Louve (Dom Wilczycy), Dom Róży,  lub Maison du Renard (Dom Lisa). Pod numerem pierwszym stoi Roi d'Espagne, siedziba cechu piekarzy. ​Pod numerami 2-3 znajdowała się siedziba cechu producentów świec. Budynek ten nosi nazwę Maison de la Brouette i nad drzwiami znajdują się złote taczki. Budynek numer 4 nosi nazwę Maison du Sac i jest bogato zdobiony ornamentami. Od 1444 roku mieściła się tutaj siedziba cechów cieśli i bednarzy. Inne kamienice to gildie i ic symbole: wytwórcy beczek „Le Sac” (Torba), wioślarze „Le Cornet” (Róg), Czterech Koronowanych (rzeźbiarze, kamieniarze, murarze i łuparze) „La Colline” (Wzgórze) i stolarze „Le Pot d'Etain” (garnek z cyny).

Domy cechowe


Inne atrakcje miasta:
komiksowe murale 
Manneken Pis
Jeanneke Pis
GardeRobe Manneken Pis
Atomium
Muzeum czekolady
Muzeum piwa
Muzeum instrumentów muzycznych
Belgijskie Centrum Komiksu
Królewskie Muzeum Sztuk Pięknych
Muzeum Magritte'a
Autoworld
Królewskie Muzeum Armii
Muzeum Zabawek
Parlamentarium


Szeroki opis miasta i okolic pod linkiem :
https://ruszajwpodroz.blogspot.com/p/2022-bruksela-i-okolice.html